Aktuality

Kde se vzaly, tu se vzaly… Velikonoce!

Velikonoce jsou jedním z nejvýznamnějších svátků, pro křesťany dokonce znamenají více než samotné Vánoce. Představují vzkříšení Ježíše Krista, a proto je také ve svém základu považujeme za svátky křesťanské. Původ Velikonoc se ale připisuje již pohanským tradicím, kdy se oslavoval příchod jara, probuzení přírody a jarní rovnodennost. Dokonce i nám dobře známé barvení vajíček vychází z pohanských zvyků. Lidé při oslavách hráli různé hry a jednou z nich bylo například hledání obarvených vajec. Barev bylo více, ale převažovala červená jako symbol krve (života) a žlutá symbolizující sluneční paprsky. Křesťané si tyto tradice osvojili přibližně v 6. století a dali jim dnešní podobu. Jak a kde Velikonoce vznikly však nemění nic na tom, že mají opravdu bohatou historii a ať už k jejich současné podobě přispělo jakékoliv náboženství, směr anebo národ, je to příležitost se po dlouhé zimě opět s celou rodinou sejít u jednoho stolu a nechat se unášet vůní jara a tradičních jídel.

 

Velikonoční svátky, tak jak je známe dnes, vychází z tradic našich předků a skládají se z několika dnů. Pro každý den je typický jiný pokrm.

  • Škaredá středa - jídlo mělo vypadat jako nepovedené. Většinou se pekly různé placky, které se úmyslně natrhaly - trhance.
  • Zelený čtvrtek - byl, jak jinak než ve znamení zelené. Na talíři by se měly objevit pokrmy ze zelených surovin (například petrželka, kopřivy, medvědí česnek, špenát, atd.) Mezi oblíbená jídla patřil třeba kočičí tanec, šumajstr nebo pučálka.
  • Velký pátek - postní den, kdy jediným povoleným masem byly ryby. Ti, kteří si rybu nemohli dovolit, zvolili jako alternativu bramborové těsto upečené ve formě připomínající alespoň její tvar.
  • Bílá sobota - je ve znamení mazanců, věnců a všeho sladkého, co vás napadne.
  • Boží hod - den, kdy se po dlouhém postním období konečně hodovalo. Většinou se podával hovězí vývar a jako hlavní chod převážně pečené maso všeho druhu. Nezbytnou součástí slavnostní tabule byl beránek.
  • Velikonoční pondělí - vejce, vejce a zase vejce. Fantazii se meze nekladou.

 

Ať už se svátky jara rozhodnete strávit jakkoliv, s kýmkoliv  a kdekoliv, přejeme vám bohaté zážitky plné chutí, vůně a pohody! Vaše Avokádo

Více aktualit

Zpracováváme Vaše osobní údaje a využíváme cookies, abychom Vám ulehčili využívání našich služeb. Dověďte se více o naši Zásady ochrany soukromí. Seznamte se s Informační povinnost.

Souhlasím