Aktuality

Velikonoce s Avokádem

Velikonoce jsou známé jako svátky jara. Jsou oslavou příchodu něčeho nového. S Avokádem Vás provedeme kuchyní našich předků. Neváhejte a zkuste si připravit tyto Velikonoce tradiční pokrmy, které nesměly chybět na stolech našich babiček.

Přípravy na Velikonoce začínaly škaredou středou. Kdy se připravovaly bramborové placky či bramboráky, které se před podáním natrhaly, aby jídlo vypadalo nevzhledně.

Zelený čtvrtek se nesl ve znamení jarní zeleniny a luštěnin. Připravovala se jarní zelená polévka či pokrmy z luštěnin. Vyzkoušejte například kočičí tanec či pučálku.

 

Kočičí tanec

Potřebujeme: 250 g čočky, 150 g krup, 4 stroužky česneku, majoránku Avokádo, sůl, pepř, 1 cibule, olej.

Postup: Čočku a kroupy vaříme zvlášť doměkka. Čočku s kroupami smícháme s utřeným česnekem a solí, ochutíme majoránkou a pepřem a zamícháme. Směs nasypeme do olejem vymazaného pekáčku, polijeme osmaženou cibulkou a 30 minut pečeme v troubě. Kočičí tanec je výborný ke kysanému zelí.

 

Pučálka

Potřebujeme: 100 g hrachu, máslo, sůl, pepř černý mletý Avokádo.

Postup: Hrách přebereme, propláchneme, rozprostřeme do ploché nádoby a zalijeme vlažnou vodou. Necháme 1 až 2 dny klíčit na teplém místě. Pak vodu slijeme a hrách znovu zalijeme vodou, tentokráte do poloviny. Do třetího dne hrách vyklíčí. Naklíčený hrách scedíme a osušíme a na rozehřátém másle krátce opražíme, podle chuti přidáme sůl a pepř. Výborné jako příloha k volskému oku.

 

Na Velký pátek lidé drželi půst. Kdo půst nemohl vydržet mohl si dát rybu. Ti, kteří neměli na rybu si připravovali náhražku z bramborového těsta, které tvarovali do tvaru ryby.

Bílá sobota byla ve znamení hodů. Tradičním pokrmem byla velikonoční nádivka s kopřivami a uzeným masem. Také se pekl mazanec, do kterého hospodyňky vyřezávali kříž jako symbol ukřižování.

 

Velikonoční mazanec

Potřebujeme: 200 ml mléka, 1 kostku droždí, 100 g cukru, 500 g polohrubé mouky, sůl, 100 g másla, 2 žloutky, citronovou kůru Avokádo, muškátový ořech mletý Avokádo, rozinky naložené v rumu, mandle, vejce na potření.

Postup: Jako první připravíme kvásek. Do vlažného mléka rozdrobíme kvasnice, zasypeme cukrem, troškou mouky a špetkou soli a necháme vzejít kvásek. Dále si v míse smícháme zbytek mouky, rozpuštěné máslo, žloutky, kvásek, podle chuti přidáme citronovou kůru a muškátový oříšek, dále rozinky, které jsme si předem naložili v rumu a vypracujeme těsto. Vypracované těsto necháme alespoň hodinu kynout na teplém místě. Z vykynutého těsto vytvarujeme bochánek a necháme ještě chvíli kynout. Nakonec mazanec potřeme vejcem a posypeme mandlemi. Pečeme v předem vyhřáté trouby cca 20 minut při teplotě 200 °C.

 

V neděli na Boží hod velikonoční se podávali pokrmy z mladého masa – hlavně jehněčího. Pokud rodina neměla na maso pekly alespoň beránka ze sladkého těsta. Beránek v jakékoli podobě, jako symbol nevinnosti, však nesměl chybět na žádném stole.

 

Pečená jehněčí kýta

Potřebujeme: 1 kg jehněčí kýty s kostí, 2 cibule, 1 paličku česneku, 2 řapíkaté celery, 2 mrkve, svazek tymiánu, rozmarýnu a šalvěje olivový olej, mořskou sůl Avokádo, černý pepř mletý Avokádo.

Postup: Kýtu necháme 30 minut odpočinout při pokojové teplotě. Mezitím si připravíme zeleninu. Cibuli oloupeme a nakrájíme na tlustá kolečka. Česnek si rozděláme na jednotlivé stroužky, ty už dále neloupeme. Celer a mrkev nakrájíme na větší kousky. Zeleninu naskládáme do pekáčku a přidáme k ní rozmarýn, tymián a šalvěj, vše důkladně promícháme s olivovým olejem. Odpočatou kýtu opepříme, osolíme a promastíme olivovým olejem. Kýtu vložíme do pekáčku se zeleninou a přiklopíme. Dáme péct do předehřáté trouby na 200 °C na 90 minut. Posledních 30 minut pečeme odkryté. Výborná příloha jsou rozmarýnové brambory nebo tradiční velikonoční nádivka.

 

Pondělí bylo ve znamení pomlázky a vajec, které se při pomlázce dávali. Vejce jako symbol Velikonoc se dodrželo dodnes. V pondělí se pak podávaly nejrůznější pokrmy z vajec, pokrmy od smažených, plněných vajec až po pomazánky či nádivky.

 

Plněná vejce

Potřebujeme: natvrdo uvařená vejce, máslo, kremžskou hořčici, petrželovou nať Avokádo, nastrouhaný křen a tvrdý sýr, sůl.

Postup: Natvrdo uvařená vejce podélně rozpůlíme, vybereme žloutky a smícháme je s máslem, hořčicí, sušenou petrželovou natí a solí. Přidáme křen a nastrouhaný tvrdý sýr. Pořádně smícháme. Takto připravenou náplní plníme bílky. Ozdobíme ještě sušenou petrželkou.

 

Krásné Velikonoce přeje Avokádo!

Více aktualit